Superman Kimdir? Clark Kent Kimdir?

0 93

Dc karakterlerinden olan Superman kimdir? Superman gerçek ismi kimdir? Kripton gezegeninden dünyamıza gelen bir süper kahraman var. İşte o kahraman SUPERMAN.

Kripton gezegeni artık sona yaklaşmıştır. Savaşlar neticesinde Kripton gezegeni artık patlamak ve yok olmak üzeredir. Bunun üzerine süper kahramanımız olacak Kal-El, annesi  Lara Lor Van ve Jor-El tarafından bir rokete bindirilir ve Dünya’ya doğru fırlatılır. Çünkü Jor-El onun Dünya’da süper güçlere sahip olacağını bilmektedir. Bizim Superman’in macerası işte böyle başlar.

Kal-El Kansas’da Smallville kasabası yakınlarında Dünya’ya düşer. Onu Martha Kent ve Jonathan Kent isimlerinde bir çift bulur. Bu çiftimiz normalde çiftçidir. Kal-El’i sahiplenir ve kendi çocukları gibi büyütürler. Ona Clark adını verirler. Artık Superman’imizin adı Clark Kent olmuştur. Clark Kent üniversiteyi Metropolis’de okumak için gider.

superman lakalplari nelerdir marveldctr

Süper kahramanımız Clark Kent üniversiteyi bitirdikten sonra Daily Planet gazetesinde işe başlar. Gazetede çalışırken Lois Lane isimli biri ile tanışır. Ayrıca Clark Kent’e Superman ismini veren de Lois Lane olmuştur. Bunun yanı sıra halk tarafından ona bir çok lakap takılmıştır.

Superman’in Lakapları Nelerdir?

 1. The Man of Steel (Çelik Adam)
 2. The Last Son of Krypton (Kripton’nun Son Oğlu)
 3. The Man of Tomorrow (Yarının Adamı)

Superman karakterimiz gerçek ismi olan Kal-El ismini gizlemek için, Dünya’daki anne ve babasının ona verdiği isim olan Clark Kent’i kullanmıştır. Clark Kent dünyadaki diğer insanlara göre oldukça uzun ve güçlüdür. Clark, 1,91m boyunda ve 102 kg. ağırlığındadır.

Superman Özel Güçleri Nelerdir?

Superman karakterimizin aslında kendi gezegeni olan Kripton gezegeninde aslında özel bir gücü yoktur. Ona bu özel güçleri Dünya’daki atmosferdir. Kripton gezegeninde var olan değişik türlerdeki maddeler ve kırmızı Güneş’e sahip olmaları nedeniyle, Kripton gezegeninde yaşayan halk normal insandan farklı değildir. Bizim Süper kahramanımız ise Dünya’da var olan Güneş sistemi ve atmosfer sayesinde bir çok özel güce kavuşmuştur. Dünya’nın sahip olduğu sarı Güneş onu iyileştirmektedir. Güneş’e ne kadar çok yaklaşırsa süper güçleri o kadar çok artmaktadır. İşte bu özel güçlerinden bazıları şunlardır:

 1. Hava Olmayan Ortamla Yaşayabilir: Superman yaşamak için hava ve oksijene ihtiyaç duymaz. Suda istediği kadar kalabilir. İsterse uzayda istediği kadar yolculuk yapabilir.
 2. Süper X-Ray Görüşüne Sahip: Superman bu özelliği sayesinde her şeyin arkasını görebilir. Yalnız kurşunda var olan bazı maddeler nedeniyle kurşunun arkasını göremez.
 3. Uzaktaki Nesneleri Çok Ne Görebilir: Kahramanımız sahip olduğu bu özel yetenek sayesinde çok çok uzaktaki nesneleri sanki çok yakında gibi görebilir. Uzaya teleskopla bakıp görebileceğimiz gezegenleri Superman sadece gözleri ile görür. Bu sayede her zaman her yeri rahatlıkla görebilir.
 4. Mikroskobik Canlıları Görebilir: Süper kahramanımız bu yeteneği sayesinde mikroskobik boyuttaki küçük canlıları görebilir. Aşırı derece küçük olan, atomik boyuttaki canlıları net bir şekilde görebilir.
 5. Gözlerinden Işın Saçabilir: Bu özelliği sayesinde sadece bakışları ile her şeyi delen ışınlar saçabilir. Bu ışınlar Güneş’ten daha sıcak olabilir. Bu yeteneğiyle nesneleri patlatabilir hatta metalleri eritebilir.
 6. Süper Görüş Yeteneklerine Sahip: Superman sahip olduğu bu yetenek sayesinde ultraviolet ışınları, kızılötesi ışınları, elektromanyetik dalgaları görebilir. Canı isterse de denizin altındaki canlıları tek bakışıyla görebilir.
 7. Kulakları Her Sesi Duyabilir: Kulakları oldukça gelişmiştir. En ufak sesi dahi duyabilir. Bu sayede tehlikeleri önceden sezer ve önlemini erkenden alabilir.
 8. Süper Taklit Yeteneğine Sahip: Superman istediği her sesi taklit edebilir. Bu sayede insanların sesini, hayvanların sesini taklit edebilir.
 9. Çok Güçlü Nefese Sahip: Kahramanımızın nefesi oldukça kuvvetlidir. Süper gücü sayesinde üfleyerek aşırı soğuk havalar çıkarabilir. Hatta kasırga boyutuna çıkabilir. İsterse de havayı içine çekerek zehirli gazları bile dağıtabilir.
 10. Herkesi Hipnoz Edebilir: Superman bu özelliği sayesinde insanlara kendisinin normal, sıradan bir vatandaş olduğuna inandırır. Kendisi süper güçlere sahip olsa da insanlara kendini sıradan, gözlüklü, korkak bir vatandaş olarak tanıtır. İnsanları hipnoz ederek kendi isteği doğrultusunda yönetebilir.
 11. Süper Hızlı, Süper Güçlü, Ultra Dayanıklı Bir Yapıya Sahip: Superman hızı, gücü ve dayanıklılığı sayesinde düşmanları kolaylıkla alt edebilir. Çok hızlı koşabilir, vücuduna mermi bile girmez. Arka arkaya gerçekleşen 50 patlamadan sağ çıkabildiği dahi görülmüştür. Flash kadar hızlı koşamasa da çok hızlı koşabilir. Flash gibi diğer nesnelerin içinden geçemez ama dert değil. Canı isterse onları gözlerinden çıkan ışınlar ile patlatıp yoluna devam edebilir.
 12. Ölümsüzlük Özelliğine Sahip: Superman asla yaralanmaz, zehirlenmez, haslanmaz. Yalnızca kriptonit malzemeler ona zarar verebilir.
 13. Çok Zekidir: Kriptonlu tüm canlılar çok zekidir. Yani zeki olması sadece Superman’e has bir özellik değildir. Süperman adeta bir yapay zeka gibidir. Her şeyi hatırlar, çok hızlı öğrenir, çok iyi analiz eder.
 14. İstediği Gibi Uçabilir: Belki de Superman’in en iyi özelliği budur. İstediği zaman istediği yere uçarak gidebilir. Üstelik çok da hızlı yolculuk eder.

Superman Zayıf Noktaları Nelerdir?

Superman bu kadar çok güce sahip ama her kahramanın zayıf noktaları olduğu gibi bizim Superman de yenilmez değildir. Onun da zayıf noktaları vardır. Kriptonit taşlar, Kripton gezegeni parçalandıktan sonra uzaya dağılan gezegenin parçalarıdır. Superman’in zayıf noktaları da işte bu kriptonit taşlardır. Bunun nedeni kriptonit taşların sarı Güneş’te Superman’e zarar verebilmesidir. Kriptonit taşlar kırmızı Güneş’te normal taştan farksızdırlar. Superman’e zarar veren kriptonit taşlar ve Superman’e etkileri şu şekildedir:

 • Yeşil Kriptonit Taş: En güçlü kriptonit taştır. Superman’e yaklaşırsa Superman tüm güçlerini kaybeder. Eğer Superman’e değerse onu öldürebilir.
 • Kırmızı Kriptonit Taş: En çok Superman’e zarar veren taştır. Biden çok etkiye sahiptir. Smallville isimli dizide Superman’in sadece kişiliğini etkilediği görülür.
 • Siyah Kriptonit Taş: Yeşil kriptonit taşın yüksek sıcaklıklar altında ısıtılması sonucu oluşur. Etkisi ise Superman’i, İyi Superman ve Kötü Superman olarak ikiye ayırmasıdır.
 • Gümüş Kriptonit Taş: Superman’in halüsnasyon görmesine neden olur.
 • Pembe Kriptonit Taş: Superman’i cinsel manada yumuşatır.

Superman Filmleri Nelerdir?

Sinemeda Superman birçok filmde oynamıştır. Superman filmleri şu şekildedir:

 • Superman (film)
 • Superman II
 • Superman III
 • Superman IV
 • Smallville
 • Superman Dönüyor
 • Man of Steel (film)
 • Batman v Superman: Adaletin Şafağı
 • Supergirl (dizi)
 • Justice League: Adalet Birliği
superman filmleri nelerdir marveldctr

Superman Karakterini Canlandıran Oyuncular Kimlerdir?

Superman filmleri çok eski zamanlardan beri çekilen filmler olduğu için Superman karakterini birçok oyuncu can vermiştir. Bu oyunlar ise şunlardır:

 • Christopher Reeve 1978 – 1987
 • Brandon Routh 2006
 • Tom Welling 2001 – 2011
 • Tyler Hoechlin 2016
 • Henry Cavill 2013 – Günümüz

Leave A Reply

Your email address will not be published.