Batman Kimdir?

0 59

Batman kimdir makalemizde Batman karakterini detaylıca inceleyeceğiz. Türkçesi Yarasa Adam olan karakterin özelliklerine değineceğiz. Yarasa Adam kimdir? Batman karakteri nasıl tasarlanmıştır?

Batman yani Türkçe ismiyle Yarasa Adam, DC şirketi tarafından 1939 yılında ilk kez çizilen bir süper kahramandır. Bob ve Bill tarafından çizilmişlerdir. Çizildiği ilk günden beri, hala popülerliğini koruyan ve milyonlarca hayranı olan bir çizgi kahramandır.


Batman’ın gerçek kişiliği, Bruce Wayne adlı iş adamıdır. Wayne’in çocukluğu, büyük bir trajedi ile başlar. Ailesi, gözleri önünde öldürülür. Wayne ise bu olaydan sonra suça ve suçlulara karşı gelmek amacıyla kendini eğitmiş ve yarasa imgesini kullanarak kötüye karşı savaş açmıştır.
Batman’ın bir süper gücü yoktur. Onun güçleri, aklından ve entelektüel birikiminden gelmektedir.

batman kimdir marveldctr


Aklını, bilimle ve kendi kişisel serveti ile birleştiren Bruce Wayne, bir yarasa gibi genellikle geceleri ortaya çıkmakta ve dünyadaki suçu temizlemek istemektedir. Suçlulara karşı kimliğini ifşa etmez. Suçlular, onu yarasa kostümü altından görürler. Genç yaşlarda birçok dövüş sporu ile ilgilendiği ve özel ders aldığı için yakın dövüşte düşmanlarının hakkından rahatlıkla gelir.

İnsanlar arasında “Because I’m Batman” lafıyla yaygın olarak tanınır.
Batman, 1989 yılında ilk filmiyle karşımıza çıksa da en çok tanınan filmleri Kara Şövalye Üçlemesi olarak bilinmektedir. Bu film serisinin yönetmeni Christopher Nolan olmuştur ve DC Comics ile Warner Bros. Tarafından yapımı üstlenmiştir.


Kara Şövalye Üçlemesi filmleri sırasıyla şu şekildedir:

  1. Film: Batman Başlıyor (2005)
  2. Film: Kara Şövalye (2008)
  3. Film: Kara Şövalye Yükseliyor (2012)

Kara Şövalye Üçlemesi’ne, 2022 yılında yeni bir filmin daha gelmesi bekleniyor ve bu filmin başrolünde Robert Pattinson oynayacağı belirtiliyor. DC FanDome etkinliğinde tanıtılan ve çekimleri hala devam eden filmin 4 Mart 2022 tarihinde çıkacağı planlanıyor. Filmin yönetmeni Matt Reeves ve filmin yapımını ise yine Matt Reeves ile Dylan Clark üstleniyor. Filmin müziklerini ise Amerikan müzisyen Michael Giacchino tarafından besteleniyor.

Batman Kara Şovalye Filmi Ne Zaman Yayımlandı?


Bu filmin çekimlerinin tamamlanmamasına rağmen yayımlanan bir adet fragmanı bulunuyor. Fragman, 22 Ağustos 2020 tarihinde yayımlandı ve şu ana kadar 2 milyon kez izlendi. Hayranları tarafından çok beğenilen ragman, Bruce Wayne’in Batman olmaya karar verdiği ikinci senesini konu ediniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.